Obchody Roku Chopinowskiego w Arboretum

Cykl koncertów plenerowych na terenie Arboretum w Bolestraszycach (ze względu na warunki pogodowe terminy mogą ulec zmianie). W programie utwory F. Chopina i innych kompozytorów epoki romantyzmu. Każdy z koncertów opatrzony będzie wprowadzeniem słownym konferansjera.

Kameralnie i romantycznie - 2 maja, godz. 17.00
Wykonawcy: Krakowski Kwartet Smyczkowy.
W programie utwory następujących kompozytorów: J. Brahms, F. Schubert, K. M. Weber.

Chopin i jego epoka - 22 maja, godz. 17.00
Wykonawcy: Przemyski Kwartet Smyczkowy.
W programie utwory następujących kompozytorów: F. Mendelssohn, F. Chopin.

Przemyski Kwartet Smyczkowy  Przemyski Kwartet Smyczkowy

Przemyski Kwartet Smyczkowy

Najpiękniejsze serenady - 6 czerwca, godz. 17.00
Wykonawcy: Przemyska Orkiestra Kameralna.
W programie utwory następujących kompozytorów: E. Elgar, A. Dvorak, M. Karłowicz.

Przemyska Orkiestra Kameralna  Przemyska Orkiestra Kameralna

Przemyska Orkiestra Kameralna  Przemyska Orkiestra Kameralna

Słowiański nokturn - 20 czerwca, godz. 17.00
Wykonawcy: Przemyski Kwartet Smyczkowy.
W programie utwory następujących kompozytorów: A. Borodin, P. Czajkowski , F. Chopin.

Plenerowy Koncert Kameralny


Przemyski Kwartet Smyczkowy powstał w roku 2000 i obecnie związany jest z Przemyskim Towarzystwem Muzycznym. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie i Poznaniu, na co dzień pedagodzy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarosławiu. Od tego czasu kwartet działa w niezmiennym składzie: Magdalena Betleja – skrzypce I, Małgorzata Kopańska – skrzypce II, Andrzej Guran – altówka, Magdalena Jarosz – wiolonczela. W roku 2002 na bazie kwartetu powstała działająca w naszym mieście Przemyska Orkiestra Kameralna. Zespół koncertuje w kraju i za granicą oraz bierze udział w licznych festiwalach. Kwartet koncertował m. in. w ramach Festiwalu Kultury Polskiej w Koszycach, w ramach Dni Polskich we Lwowie, w Paderborn, Krakowie, Poznaniu i wielu innych miastach Polski. W latach 2002 – 2004, w okresie letnim, kwartet cyklicznie koncertował na Dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu w ramach projektu „ Od Mozarta do Gershwina”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem melomanów z Przemyśla oraz odwiedzających miasto turystów. Zespół wykonywał także muzykę sakralną we wnętrzach przemyskich świątyń, m. in. „7 Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu” Josepha Haydna. Zespół współpracuje także z wieloma instrumentalistami i wokalistami, a także z Przemyskim Chórem Kameralnym, z którym w okresie świąteczno noworocznym daje koncerty kolęd. Przemyski Kwartet Smyczkowy wykonuje przede wszystkim muzykę klasyczną, bogaty repertuar zespołu obejmuje najwybitniejsze dzieła kompozytorów różnych epok, zespół jednak nie stroni od muzyki utrzymanej w lżejszej stylistyce - jazzowej, musicalowej i filmowej, a także opracowań muzyki popularnej i rozrywkowej, które dla potrzeb zespołu zaaranżował Andrzej Guran. Kwartet dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.


Przemyska Orkiestra Kameralna. Piotr Tarcholik (skrzypce/dyrygent).

Piotr Tarcholik – skrzypek i dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Ewy Szubra-Jargoń. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Thomasa Brandisa i Grigorija Żyslina. Jest laureatem konkursu „Jeunesse Musicales” w Weikersheim (1992r.) oraz Konkursu Mozartowskiego w Krakowie. Należy do współzałożycieli Kameralistów Krakowskich (obecnie Sinfonietta Cracovia). W latach 1998-2004 był II koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, w której występował pod batutą Lorda Yehudi Menuhina, K. Pendereckiego, S. Mintza, E. Krivina, J. Semkowa. Z zespołem tym występował wielokrotnie jako solista wykonując koncerty J. S. Bacha, A. Vivaldiego i W. A. Mozarta na festiwalach w Warszawie, Nantes, Bilbao, Brnie i Bratysławie. W sezonie 2002-03 prowadził od skrzypiec Polską Orkiestrę Kameralną na festiwalach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Francji. Od września 2004 jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą w marcu 2006 dokonał nagrania archiwalnego II Koncertu skrzypcowego g-moll S. Prokofiewa pod dyrekcją J. M. Florêncio.
Koncertował w wielu krajach Europy, w USA oraz Japonii. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Kameralna, Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Świętokrzyska i Wrocławska oraz Przemyska Orkiestra Kameralna, którą od 2003 roku prowadzi od pulpitu koncertmistrza. Dokonał nagrań płytowych dla takich firm jak: DUX, CD Accord, Chandos, Records, Virgin Classics oraz radiowych. Występuje też jako koncertmistrz Oktetu Smyczkowego NOSPR oraz zespołu Kephas Quartet. Z żoną – Moniką Wilińską-Tarcholik – tworzy duet sonatowy. Piotr Tarcholik prowadzi również działalność pedagogiczną jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie, w Beskidzkich Warsztatach Skrzypcowych w Rycerce Górnej oraz w Wiosennych Kursach Mistrzowskich w Przemyślu.
Przemyska Orkiestra Kameralna jest zespołem złożonym z wybitnych instrumentalistów młodego i średniego pokolenia wykształconych w najlepszych polskich uczelniach muzycznych. Współpracują z nią na stałe liderzy i koncertmistrzowie czołowych orkiestr w Polsce takich jak National Polish Radio Symphony Orchestra Katowice, Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia. Zespół rezyduje w Przemyślu - przepięknym mieście o długowiecznych głębokich tradycjach muzycznych, położonym na południu Polski. Koncertmistrzem i szefem artystycznym Orkiestry, niemal od początku jej istnienia, jest Piotr Tarcholik, wybitny instrumentalista koncertujący na całym świecie.

Przemyska Orkiestra Kameralna koncertuje ze znakomitymi artystami, takimi jak: Kevin Kenner, Krzysztof Jakowicz, Adam Wodnicki, a także z wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi. Orkiestra stale współpracuje również z Węgierskim Chórem Kameralnym Cantus Agriensis oraz Chórem Katedralnym Paderborn. Zespół występuje regularnie w Przemyślu oraz miastach Polski i Europy. Bierze udział w licznych festiwalach m. in. Festiwal Zespołów Kameralnych w Wilanowie (Polska), Festiwal Musica Sacra Paderborn (Niemcy), Festiwal Oratoryjno – Kantatowy Eger (Węgry), Festiwal Muzyki Polskiej Koszyce (Słowacja), Festiwal Muzyczny we Lwowie (Ukraina). Repertuar Orkiestry obejmuje kompozycje od baroku po współczesność ze szczególnym uwzględnieniem repertuaru orkiestry smyczkowej. Oprócz dzieł z gatunku muzyki klasycznej z powodzeniem wykonuje utwory utrzymane w lżejszej stylistyce, muzykę filmową, musicalową i popularną. Orkiestra ma na swoim koncie wiele nagrań zarejestrowanych i wyemitowanych na antenie Polskiego Radia i Telewizji.
zapraszamy

Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach
37-700 Przemyśl, skr.poczt.471
tel./fax 016.6716425
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.