Ogród dydaktyczny dla niepełnosprawnych

Budowa ogrodu dla niepełnosprawnych

Budowa ogrodu dla niepełnosprawnych została sfinansowana przez:Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach

Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych

Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych zwany Ogrodem Sensualnym (sensualny, czyli odbierany za pomocą zmysłów) został wybudowany na terenie Arboretum w 2007 r. Zgromadzono w nim rośliny oddziałujące na wszystkie zmysły poznawcze człowieka i przystosowano do swobodnego, sprawnego i samodzielnego poruszania się przez osoby na wózkach inwalidzkich, osoby z ograniczoną możliwością ruchową, osoby starsze oraz inne osoby z różnymi dysfunkcjami wzroku.

Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych

Centralną cześć ogrodu stanowi kamienna kompozycja z elementami przystosowanymi dla roślin wodnych. Rabaty roślin znajdują się na podwyższonych murkach oporowych, które umożliwią bezpośredni kontakt z roślinami. Na granicy ogrodu posadzone zostały gatunki o większych rozmiarach, część wewnętrzną wypełnią gatunki niskie, karłowate oraz byliny. Uzupełniającymi elementami są tablice informacyjne w druku powiększonym i pismem Brajla oraz drewniane ławki.

Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych

W ogrodzie założone zostały specjalistyczne kolekcje roślin atrakcyjnych pod względem dotykowym i zapachowym, np. pachnące, o ciekawej fakturze, zróżnicowanym kształcie liści, pędów i owoców. Zgromadzono również kolekcję ziół, których rozcierane liście dostarczają wrażeń zmysłowych.

Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych

Ogród jest obiektem uniwersalnym gdyż umożliwia prowadzenie stałych zajęć edukacyjnych zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak również dla wszystkich osób odwiedzających Arboretum. Ze względu na duże nagromadzenie roślin na niewielkiej powierzchni, może być traktowany jako "ogród w pigułce". Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w południowo-wschodniej Polsce.

Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych

Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych

Pliki do pobrania w formacie mp3