Wiklina w Arboretum

 

XIII Międzynarodowy Plener Artystyczny Wiklina w Arboretum 2015 - wystawa poplenerowa

Plener odbył się w dniach od 6 do 19 lipca 2015 r. Jego współorganizatorem był Tarnobrzeski Dom Kultury i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórcze „Wiklina”. Celem pleneru było zaprojektowanie i wykonanie obiektów wiklinowych oraz promocja wikliny jako materiału twórczego, wykorzystywanego w sztuce ogrodowej.

Uczestnicy pleneru podczas pracy Wernisaż wystawy poplenerowej

Uczestnikami pleneru byli:

Elżbieta Bis (Rudnik n. Sanem). Koleje losu
•Elżbieta Bis (Rudnik n. Sanem). Koleje losu.

Anna Burlikowska-Rochnowska (Chmielów). Notre Dame.
•Anna Burlikowska-Rochnowska (Chmielów). Notre Dame.

Stanisław Dziubak (Tarnobrzeg). Anioł za akacją. Stanisław Dziubak (Tarnobrzeg). Relacje.
•Stanisław Dziubak (Tarnobrzeg). Anioł za akacją. Relacje.

Grzegorz Gordat (Dęblin). Re – Konstrukcje.
•Grzegorz Gordat (Dęblin). Re – Konstrukcje.

Tetiana Jagodkina (Kijów). Gennadij Titow (Kijów). Grona dostatku.
•Tetiana Jagodkina (Kijów). Gennadij Titow (Kijów). Grona dostatku.

Yulia Kreschak (Kijów). Liudmila Kyzym (Kijów). Rozerwane koraliki.
•Yulia Kreschak (Kijów). Liudmila Kyzym (Kijów). Rozerwane koraliki.

Alain Lapicoré (Manosque - Francja). Eskadra dronów. Alain Lapicoré (Manosque - Francja). Tytuł pracy: Explosion.
•Alain Lapicoré (Manosque - Francja). Eskadra dronów. Explosion.

Aleksandra Ławicka-Cuper (Francja). Kto pierwszy ten lepszy.
•Aleksandra Ławicka-Cuper (Francja). Kto pierwszy ten lepszy.

Małgorzata Matuszewska (Łódź). Przenikanie.
•Małgorzata Matuszewska (Łódź). Przenikanie.

Patrycja Mikołajczak (Poznań). Dekonstrukcja wiklinowego kosza.
•Patrycja Mikołajczak (Poznań). Dekonstrukcja wiklinowego kosza.

Elżbieta Piórecka (Przemyśl). Stopa…wzrosła…
•Elżbieta Piórecka (Przemyśl). Stopa…wzrosła…

Sebastian Piórecki (Przemyśl). Jan Szwiec (Poznań). Świecznik.
•Sebastian Piórecki (Przemyśl). Jan Szwiec (Poznań). Świecznik.

Aneta Pliszka (Międzyrzec Podlaski). Zawikłane.
•Aneta Pliszka (Międzyrzec Podlaski). Zawikłane.

Maria Polakowska-Prokopiak (Lublin). ECO. Maria Polakowska-Prokopiak (Lublin). Gruszki na korkowcu.
•Maria Polakowska-Prokopiak (Lublin). ECO. Gruszki na korkowcu.

Iryna Sukhomlynova (Kijów). Huśtawka.
•Iryna Sukhomlynova (Kijów). Huśtawka.

Piotr Szwiec (Poznań). Oko. Piotr Szwiec (Poznań). Tytuł pracy: Oko.
•Piotr Szwiec (Poznań). Oko.


•Maria Świerz (Jasło). Tytuł pracy: Forma organiczna – od ziarenka do drzewa.

Joanna Warchoł (Kraków). Okna na świat – 1 – 4. Joanna Warchoł (Kraków). Z cyklu: Pejzaż z trójkątem – klepsydra.
•Joanna Warchoł (Kraków). Z cyklu: Pejzaż z trójkątem – klepsydra. Okna na świat – 1 – 4.

Anna Waszczuk (Lublin). Alternaty.
•Anna Waszczuk (Lublin). Alternaty.

Stanisława Zacharko-Łagowska (Kielce). Dzwonnica milczących dzwonów.
•Stanisława Zacharko-Łagowska (Kielce). Dzwonnica milczących dzwonów.

Aleksandra Zuba-Benn (Tarnów). Tytuł pracy: Gąsienica świętojańska.
•Aleksandra Zuba-Benn (Tarnów). Gąsienica świętojańska. Świetlik.

Zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą.
Zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą.


 

XI Międzynarodowy Plener Artystyczny Wiklina w Arboretum
- wystawa poplenerowa

Plener jest imprezą cykliczną, na stałe wpisaną w działalność Arboretum w Bolestraszycach. Jego współorganizatorem jest Tarnobrzeski Dom Kultury i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórcze „Wiklina”. Komisarzem artysta plastyk Stanisław Dziubak. Celem pleneru jest zaprojektowanie i wykonanie obiektów wiklinowych oraz promocja wikliny jako materiału twórczego, wykorzystywanego w sztuce ogrodowej. Plener odbył się w dniach od 7 do 21 lipca 2013 r. i był Imprezą Towarzyszącą 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny, Łódź 2013. Uczestniczyli  w nim artyści plastycy z Polski i zagranicy.
W plenerze udział wzięli: Stanisław Dziubak (Tarnobrzeg); Elżbieta Bis (Rudnik n/Sanem); Wołodimir Balyberdin (Kijów); Stanisław Chmiel (Tarnów); Galyna Diugovska (Związek Artystów Plastyków Ukrainy, Kijów); Tetiana Jagodkina (Kijów); Małgorzata Matuszewska (Łódź); Natalia Pastuszenko (Kijów); Elżbieta Piórecka (Przemyśl); Aneta Pliszka (Międzyrzec Podlaski); Katarzyna Similak (ASP, Łódź); Beata Stephen-Sałacińska (Teresin); Gennadij Titov (Kijów); Anna Waszczuk (Lublin); Elżbieta Wierzbicka „Wela” (Francja).

Elżbieta PióreckaElżbieta Piórecka (Przemyśl)

Urodzona w Jaśle. W 1989 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu o kierunku Tkactwo Artystyczne prowadzone przez Ewę i Włodzimierza Dominiaków. W latach 90.XX w. mieszkała i pracowała we Francji. W 2007 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w pracowni Tkaniny Eksperymentalnej pod kierunkiem Profesor Jolanty Rudzkiej-Habisiak. Obecnie mieszka w Przemyślu. Od roku 2002 jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „ Wiklina”. Zajmuje się tkaniną, malarstwem, rysunkiem.
Swoje prace prezentowała we Francji. Od roku 2002 bierze udział w licznych wystawach m.in. w Łodzi, Warszawie, Lublinie.Aneta PliszkaAneta Pliszka (Międzyrzec Podlaski)

Urodzona w Białej Podlaskiej. Studia na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Dyplom w Pracowni Druku Wypukłego prof. Maksymiliana Snocha oraz aneks z fotografii w pracowni doc. Ireny Nawrot-Trzcińskiej w 2003 roku. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem i fotografią. Autorka kilku wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w kilkunastu wystawach zbiorowych ogólnopolskich oraz kilku międzynarodowych. Od 2008 roku instruktor w Pracowni Multimedialnej w Międzyrzecu Podlaskim.

 

 

 Katarzyna SimilakKatarzyna Similak (Zgierz)
Urodzona w 1986 r. w Zgierzu. Studentka Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Laureatka konkursów projektowych i Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w twórczości artystycznej (2012 r.).
Uczestniczka wystaw zbiorowych i indywidualnych.

 

 

 

 Stanisław Chmiel (Tarnów)
Urodzony w Tarnowie, gdzie ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Edukację artystyczną kontynuował na ASP w Krakowie gdzie zdobył dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz w zakresie Projektowania Wystaw w pracowni prof. Leszka Wajdy. Od 1987 roku pracuje w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie, gdzie w ramach prowadzonego przedmiotu przygotowuje młodzież w zakresie projektowania i wykonywania mebli unikatowych. Od 1999 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – obecnie w Zarządzie Głównym ZPAP. Od 2012 r. pracuje również na stanowisku asystenta w Zakładzie Wzornictwa Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Meblarstwo, renowacja przedmiotów z drewna, a także wszelkie zagadnienia związane z dawnymi technikami obróbki drewna są jego pasją – ale oprócz tego zajmuje się również projektowaniem sztuki użytkowej, malarstwem, rzeźbą, fotografią artystyczną. Regularnie bierze udział w wystawach i działaniach środowisk artystycznych. Jest też inicjatorem i współautorem cyklu wystaw realizowanych wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie – "Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej".

Stanisław Chmiel Stanisław Chmiel

Beata Stephen-SałacińskaBeata Stephen-Sałacińska (Teresin)
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru, dyplom w Pracowni Innowacyjnych Obiektów do Wnętrza pod kierunkiem prof. Jolanty rudzkiej-Habisiak. Absolwentka Liceum Plastycznego w Nałęczowie. Zajmuje się tkaniną i malarstwem. Projektantka i dekoratorka wnętrz. Od 2011 r. instruktor plastyki w Teresińskim Ośrodku Kultury. Uczestniczka 12 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej”, Łódź 2013.

 

 Natalia PastuszenkoNatalia Pastuszenko (Kijów)
Ukończyła kijowską Akademię Sztuk Pięknych i Architektury. Zajmuje się grafiką, malarstwem, ilustracją książkową oraz projektowaniem wnętrz. Prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Ukrainie, Polsce, Niemczech, na Słowacji i w Czechach. W 2007 r. była stypendystką programu „GAUDE POLONIA” Ministra Kultury RP.

 

 

 

 

Elżbieta Wierzbicka „Wela”Elżbieta Wierzbicka „Wela” (Bouffemont – Francja)
Urodzona w Krakowie. W 1984 rozpoczęła studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Stanisława Wejmana, po jej ukończeniu w 1989 kontynuowała naukę w Ecole Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Zamieszkała we Francji, gdzie posiada pracownię, w której maluje i tworzy instalacje artystyczne. Jest artystką, której twórczość jest znana w wielu krajach. Jej instalacje odwołują się do relacji człowieka z naturą i mają za zadanie uzmysłowić odbiorcy jak bardzo człowiek oddala się od przyrody. Jej instalacje znajdują się m.in. w Centrum Nauki Kopernik (Szeptacze i Echo). Należy do Związku Artystów w Paryżu i Związku Artystów Polskich we Francji, uczestniczy w Międzynarodowej Grupie Artystycznej „Völkerwanderung”, która działa w Niemczech. Ponadto jest zaangażowana w działalność A.I.A.P UNESCO tj. Międzynarodowego Stowarzyszenia dla Sztuk Plastycznych przy UNESCO i w innych organizacjach.

Stanisław DziubakStanisław Dziubak (Tarnobrzeg)
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Od 1983 r. pracuje w Tarnobrzeskim Domu Kultury w Tarnobrzegu jako instruktor plastyki i kierownik Działu Wydawnictw. W 1988 r. uzyskał uprawnienia artysty plastyka przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie. Jest współzałożycielem i prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”, wykładowcą w Narodowym Centrum Kultury i Stowarzyszenia „Akademia Łucznica”.
Jest współorganizatorem i kuratorem Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Wiklina w Arboretum”. Zajmuje się grafiką wydawniczą i realizacją form plenerowych z wikliny.Tetiana JagodkinaTetiana Jagodkina (Kijów)
Urodzona w Kijowie. Ukończyła Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie. Jest członkiem Związku Artystów Ukrainy. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i ponad 60 zbiorowych. Uczestniczyła w plenerach w Polsce, Chorwacji, Hiszpanii, Indiach, Serbii i Macedonii i na Ukrainie.

 

 

 Gennadij TitovGennadij Titov (Kijów)
Urodzony w Kijowie. W 2000 r. ukończył Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury na Wydziale Rzeźby w Kijowie. Jest członkiem Związku Artystów Ukrainy. Uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych i około 20 plenerów artystycznych w Polsce, Ukrainie, Serbii, Hiszpanii i Indiach. Jest rzeźbiarzem.

 

 

 

 

 

  Galyna Diugovska, Wolodymir BalyberdinGalyna Diugovska, Wolodymir Balyberdin (Kijów)
Urodzona w Kijowie. Ukończyła Kijowski Państwowy Instytut Kultury im. Korneichuka. Pracuje w dziedzinie sztuki i rzemiosła (tkaniny, materiały naturalne). Organizatorka autorskich kursów florystycznych, organizator i kurator wystaw w Kijowie, Sewastopolu (Ukraina), Baku (Azerbejdżan). Jest członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy.
Urodzony w Winnicy na Ukrainie. Pracuje w dziedzinie sztuki i rzemiosła (metal, drewno, biżuteria). Jest organizatorem i kuratorem wystaw w Kijowie, Sewastopolu (Ukraina), Baku (Azerbejdżan). Jest członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy oraz Związku Projektantów Ukrainy.

 

 Anna WaszczukAnna Waszczuk (Władysławów)
Urodziła się w 1957 roku w Świdniku. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Przewód kwalifikacyjny I-go stopnia w ASP w Krakowie odbyła w 1997 roku, a w 2009 roku przewód habilitacyjny w ASP w Łodzi. Obecnie pracuje w Zakładzie Malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych WA UMCS w Lublinie. Zajmuje się twórczością w zakresie malarstwa, papieru, wikliny artystycznej. Jest autorką 21 wystaw indywidualnych. Współuczestniczyła w ponad 40 wystawach zbiorowych. Od 2003 roku realizuje projekt „Listy z Lasu”.

 

 


Elżbieta BisElżbieta Bis (Rudnik n. Sanem)
Urodzona się w Rudniku nad Sanem. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1990 roku w pracowni prof. Mariana Stelmasika. Pracuje jako nauczyciel plastyki w szkole podstawowej i gimnazjum w Jeżowem. Projektuje i realizuje obiekty z wikliny w Rudniku, Krzeszowie, Bolestraszycach, Jeżowem, Czudcu, Strzyżowie. Uczestniczy w wielu plenerach malarskich i wikliny artystycznej.

 Małgorzata Matuszewska (Łódź)
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom uzyskała w 2012 r. na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Projektuje, a także wykonuje biżuterię unikatową w Pracowni Projektowania Biżuterii. Akwarela jest jej ulubioną techniką malarską. Pokazuje swoje obiekty na konkursach i wystawach, zarówno w Polsce jak i za granicą; w Monachium i Berlinie.

Małgorzata Matuszewska Małgorzata Matuszewska

Małgorzata Matuszewska Małgorzata MatuszewskaX Międzynarodowy Plener Wikliniarsko-Malarski TOLERANCJA

W dniach od 19 do 29 lipca 2012 r. na terenie Arboretum w Bolestraszycach odbywał się Międzynarodowy Plener Wikliniarsko-Malarski. Kolejnej 10-tej edycji Międzynarodowego Pleneru Artystycznego Wiklina w Arboretum towarzyszy po raz pierwszy Plener Malarski. Oba plenery łączy wspólny temat TOLERANCJA. Kuratorami plenerów byli: artysta plastyk Stanisław Dziubak i Leszek Żebrowski. Miejscem spotkania pozostał region pogranicza, gdzie niegdyś mieszkało zgodnie wiele różnych narodowości. Plener został zorganizowany przez Arboretum w Bolestraszycach i jego dyrektora Narcyza Pióreckiego we współpracy z Tarnobrzeskim Domem Kultury i Stowarzyszenia Forum Innowacyjności „ODIN” w Krakowie, przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

W plenerze uczestniczyli: z Polski: Stanisław Dziubak (Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeg), Aleksandra Herisz (Wojewódzki Dom Kultury, Bytom), Katarzyna Krzykawska (Instytut Sztuk Pięknych UJK, Kielce), Daniel Ludwiczuk (Platerów), Krzysztof Makowski (Galeria Sztuki, Legnica), Elżbieta Piórecka (Bolestraszyce), Narcyz Piórecki (Arboretum Bolestraszyce), Aneta Pliszka (Miejski Dom Kultury, Międzyrzec Podlaski), Maria Polakowska-Prokopiak (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin), Stanisława Zacharko-Łagowska (Biuro Wystaw Artystycznych, Kielce), Aleksandra Zuba-Benn (Zespół Szkół Plastycznych, Tarnów), Leszek Żebrowski (Stowarzyszenie Forum Innowacyjności ODIN, Kraków), Teresa Żebrowska (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków), Małgorzata Pabich (Kraków), z Ukrainy: Volodymir Balyberdin (Związek Artystów Plastyków Ukrainy, Kijów), Galyna Diugovska (Związek Artystów Plastyków Ukrainy, Kijów), Titov Gennadii (Związek Artystów Plastyków Ukrainy, Kijów), Yagodkina Tetyana (Związek Artystów Plastyków Ukrainy, Kijów), z Mongolii: Sundui Ariunbold (Ulanbator), ze Stanów Zjednoczonych: Atanaska Tassart (Nowy York), Emilie Mc Dermott, John Joseph Graham (Floryda), ze Szwecji: Ulrika Hembjer (Stockholm).

Uczestnicy pleneru zrealizowali wkomponowane w przestrzeń ogrodu wiklinowe rzeźby oraz wykonali prace malarskie propagujące idee równych praw człowieka.

Wystawa poplenerowa prezentowana jest w Arboretum w terminie od 28 lipca do 12 sierpnia 2012 r. Prace będą także prezentowane na wystawie w Galerii Labirynt w Krakowie w okresie od 10 grudnia 2012 r. do 10 stycznia 2013 r. Planowane są również ekspozycje poplenerowe w galeriach w Legnicy, Tarnobrzegu i Kielcach.

Prace poplenerowe Rzeźba autorstwa Aleksandry Herisz

Rzeźba autorstwa Aleksandry Zuby-Benn Rzeźba wiklinowa autorstwa Anety Pliszki

Rzeźba wiklinowa autorstwa Marii Polakowskiej-Prokopiak Rzeźba wiklinowa autorstwa Stanisławy Zacharko-Łagowskiej

Rzeźby wiklinowe autorstwa Stanisława Dziubaka Rzeżba wikinowa autorstwa Tetyany Yagodkiny

X Międzynarodowy Plener Wikliniarsko-Malarski TOLERANCJA X Międzynarodowy Plener Wikliniarsko-Malarski TOLERANCJA

X Międzynarodowy Plener Wikliniarsko-Malarski TOLERANCJA X Międzynarodowy Plener Wikliniarsko-Malarski TOLERANCJA

X Międzynarodowy Plener Wikliniarsko-Malarski TOLERANCJA