Współpraca Arboretum w Bolestraszycach i Les Vendémiaires w Saint Mathieu de Tréviers zaowocowała międzynarodową wystawą pt. "Nature de la Nature" w galerii Chapelle des Capucins - Place Saint-Louis w Aigues-Mortes w dniu 14.03.2025 r. Na wystawie prezentowane były prace 25 artystów związanych z Arboretum w Bolestraszycach.
Wystawę otwierali:
oraz artyści:
- "Interpretacje przestrzeni 2025",
- "Wystawa litografii i Kitchen Lithography".
Kurator wystaw: dr hab. Narcyz Piórecki prof. UR.
Uczestnicy wystaw: prof. dr hab. Andrzej Banachowicz (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Piotr Banaszczak (Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie), Walter Barrientos (Francja), prof. dr hab. Piotr Ciesielski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi), Stanisław Chmiel (Akademia Tarnowska w Tarnowie), Paulina Dzieduszycka-Martusewicz (Warszawa), Stanisław Dziubak (Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu), Anna Gonera (Szkoła Podstawowa w Pabianicach), Zbigniew Gorlak (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), Krystyna Maria Kahsin (Gdańsk), Marta Kosior (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi), Sébastien Masse (Francja), dr Izabela Myszka (Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), dr hab. Narcyz Piórecki prof. UR (Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, Uniwersytet Rzeszowski w Rzeszowie), Marta Pohrebny-Szwiec (Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze), prof. dr hab. Jan Rylke (emerytowany profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), dr Łukasz M. Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi), prof. dr hab. Dorota Sak (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi), prof. dr hab. Marek Sak (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi), dr Sławomir Sowa (Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie), Oksana Stratiychuk (Ukraina), prof. dr hab. Piotr Szwiec (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), dr hab. Witold Warzywoda prof. ASP (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi), Teresa Waydowicz-Chmiel (Tarnów), Piotr Zbrożek (Przemyśl), dr hab. Aleksandra Zuba-Benn (Akademia Tarnowska w Tarnowie).
...Moim głównym zainteresowaniem jest człowiek, zarówno w kontekście socjologicznym jak i psychologicznym. Poszukuję odczuć i sytuacji, które są na tyle bliskie otaczającym mnie ludziom, że mogą się oni z nimi utożsamić lub do nich odnieść. Interesuje mnie również człowiek jako organizm. Ciekawią mnie procesy jakie w nas zachodzą, np. to jak działa pamięć albo w jaki sposób funkcjonuje nasza wyobraźnia. W swoich pracach często wykorzystuję dźwięk. Jest on dla mnie ważny, ponieważ znacznie wpływa na odbiór i uwagę widza. Dzięki niemu osoba doświadczająca pracę wykorzystuje szeroki wachlarz zmysłów. Tego typu dzieła adaptują przestrzeń, w której się znajdują, często nadając jej nowy kontekst. Bardzo ważne jest dla mnie angażowanie widza. Zależy mi na tym, żeby odwiedzający wystawę nie tylko mogli obejrzeć pracę, ale również w jakiś sposób w niej uczestniczyli. Moim celem jest przeniesienie widza, oderwanie go od jego świata i umieszczenie go w zupełnie innej, często nowej dla niego przestrzeni. Dzięki temu przestaje on być biernym oglądającym i staje się częścią projektu. W moich pracach dotykam różnych dyscyplin sztuki kojarzonych z nowymi mediami, m.in. instalacji artystycznej, obrazu kinetycznego i animacji VR. Oprócz tego zajmuję się również bardziej tradycyjnymi formami np. fotografią i rysunkiem. Miałam przyjemność uczestniczyć w plenerze organizowanym przez prof. Piotra Ciesielskiego w Arboretum. Przestrzeń obiektu była dla mnie niesamowicie inspirująca. Dlatego bardzo się cieszę, że mam możliwość pokazania swojej twórczości w państwa przestrzeni wystawienniczej...
W dniu 5 lutego 2025 roku w Arboretum Bolestraszyce miały miejsce dwa wernisaże wystaw towarzyszących XIX Międzynarodowemu Seminarium Naukowemu „Natura Kultura”. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją z tych wydarzeń:
- Marta Kosior. Screams and Dreams
- Interpretacje przestrzeni 2025. Wystawa litografii i Kitchen Lithography
Zadanie pn. "Piotr Michałowski – wystawa stała poświęcona pamięci artysty i właściciela Bolestraszyc". Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
W ramach zadania przygotowana została wystawa edukacyjno-poznawcza, prezentująca twórczość i sylwetkę Piotra Michałowskiego, wybitnego malarza epoki romantyzmu, który był właścicielem i tworzył w Bolestraszycach. Na wystawie zaprezentowano Piotra Michałowskiego z wyeksponowaniem bolestraszyckiego okresu jego twórczości a także reprodukcje unikatowej kolekcji rysunków malarza znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz przygotowana i udostępniona została multimedialna, edukacyjna prezentacja na temat twórczości artysty. Zadanie jest kontynuacją rozpoczętych w 2020 r. działań opamiętujących Michałowskiego. W 2020 r. w ramach obchodów 45-lecia działalności Arboretum i 220 rocznicy urodzin artysty wykonano i ustawiono w ogrodzie popiersie artysty. W 2022 r. w ramach obchodów Roku Polskiego Romantyzmu zorganizowano w Arboretum wydarzenia promujące polskich twórców tego okresu w tym Piotra Michałowskiego. Celem zadania była promocja sztuki polskiej, Podkarpacia i Arboretum jako miejsca związanego z wybitnym polskim malarzem. Michałowski to artysta – symbol, który związany jest z Podkarpaciem, łączący swoją działalnością historię z teraźniejszością, kulturę, technikę i sztukę.