Index Seminum

Index Seminum 2016

Seeds collected in Arboretum Bolestraszyce from plants cultivated outdoors

1. Acer circinatum Pursh – 13.09.
2. Acer griseum (Franch.) Pax – 7.10.
3. Acer tataricum subsp. ginnala (Maxim.) Wesm. – 30.09.
4. Aconitum lasiocarpum (Rchb.) Gáyer – 1.09.
5. Aconitum lycoctonum subsp. moldavicum (Hacq.) Jalas – 4.07.
6. Actinidia arguta (Siebold et Zucc.) Planch. ex Miq. – 24.10.
7. Adonis flammea Jacq. – 27.06.
8. Aegopodium podagraria L. – 25.07.
9. Agrimonia procera Wallr. – 13.09.
10. Akebia quinata (Houtt.) Decne. – 20.09.
11. Akebia trifoliata (Thunb.) Koudz. – 20.09.
12. Alliaria petiolata (M.Bieb.) Cavara et Grande – 21.07.
13. Alnus cordata (Loisel.) Duby – 30.09.
14. Alnus glutinosa (L.) Gaertn. – 30.09.
15. Alnus rubra Bong. – 30.09.
16. Alnus viridis (Chaix) DC. – 13.09.
17. Amorpha fruticosa L. – 31.10.
18. Ampelopsis glandulosa (Wall.) Momiy. – 25.09.
19. Anemone sylvestris L. – 4.07.
20. Angelica archangelica L. – 24.08.
21. Anthemis arvesis L. – 21.07.
22. Anthemis tinctoria L. – 21.07.
23. Anthericum liliago L. – 19.08.
24. Anthericum ramosum L. – 20.09.
25. Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm. – 25.06.
26. Aralia elata (Miq.) Seem. – 15.09.
27. Aristolochia macrophylla Lam. – 31.10.
28. Arum alpinum Schott et Kotschy – 24.08.
29. Aruncus dioicus var. aethusifolius (H.Lév.) H.Hara – 13.09.
30. Asarum europaeum L. – 3.06.
31. Asparagus officinalis L. – 22.08.
32. Asperula tinctoria L. – 2.09.
33. Astragalus glycyphyllos L. – 26.08.
34. Astrantia major L. – 22.08.
35. Atropa belladonna L. – 1.09.
36. Baptisia australis (L.) R.Br. – 13.09.
37. Belamcanda chinensis (L.) DC. – 20.09.
38. Betula albosinensis Burkill – 30.09.
39. Betula utilis var. jacquemontii (Spach) H.J.P. Winkl. – 30.09.
40. Buddleja davidii Franch. – 31.10.
41. Buddleja japonica Hemsl. – 31.10.
42. Campanula alliariifolia Willd. – 13.09.
43. Campanula glomerata L. – 13.09.
44. Campanula persicifolia L. – 13.09.
45. Campanula trachelium L. – 26.08.
46. Caragana arborescens Lam. – 26.07.
47. Carex pseudocyperus L. – 26.07.
48. Carex secalina Wahlenb. – 26.07.
49. Carlina acaulis L. – 26.08.
50. Carlina vulgaris L. – 26.08.
51. Carpinus caroliniana Walter – 20.09.
52. Carum carvi L. – 21.07.
53. Carya laciniosa (F.Michx.) Loudon – 3.11.
54. Centaurea kotschyana Heuff. ex W.D.J.Koch – 29.06.
55. Centaurea phrygia L. – 22.08.
56. Cephalaria gigantea (Ledeb.) Bobrov – 20.09.
57. Cercidiphyllum magnificum (Nakai) Nakai – 26.07.
58. Chamaecyparis lawsoniana (A.Murray bis) Parl. – 31.10.
59. Chamaecyparis pisifera (Siebold et Zucc.) Endl. – 31.10.
60. Chelidonium majus L. – 24.06.
61. Cichorium intybus L. – 22.08.
62. Cicuta virosa L. – 26.07.
63. Circaea lutetiana L. – 13.09.
64. Cirsium decussatum Janka – 13.09.
65. Cirsium erisithales (Jacq.) Scop. – 4.07.
66. Cirsium oleraceum (L.) Scop. – 13.09.
67. Cirsium waldsteinii Rouy – 20.06.
68. Cladium mariscus (L.) Pohl. – 22.08.
69. Clematis integrifolia L. – 13.09.
70. Clematis recta L. – 13.09.
71. Clionopodium vulgare L. – 2.09.
72. Coriandrum sativum L. – 22.08.
73. Cornus drummondii C.A.Mey. – 13.09.
74. Cornus florida L. – 7.10.
75. Cornus mas L. – 24.10.
76. Corydalis cava Schweigg. et Körte – 27.04.
77. Corydalis solida (L.) Clairv. – 27.04.
78. Corylus colurna L. – 26.08.
79. Cotoneaster dammeri C.K.Schneid. – 28.09.
80. Cotoneaster divaricatus Rehder et E.H.Wilson – 27.10.
81. Cotoneaster veitchii (Rehder et E.H. Wilson) G.Klotz. – 13.09.
82. Cydonia oblonga Mill. – 13.09.
83. Decaisnea fargesii Franch. – 24.10.
84. Deschampsia caespitosa (L.) P.Beauv. – 11.07.
85. Dianthus armeria L. – 27.07.
86. Dianthus carthusianorum L. – 2.09.
87. Dianthus compactus Kit. – 11.07.
88. Dipelta yunnanensis Franch. – 28.09.
89. Doronicum austriacum Jacq. – 29.06.
90. Dorycnium pentaphyllum Scop. – 13.09.
91. Dracocephalum ruyschiana L. – 4.07.
92. Eleutherococcus senticosus (Rupr. et Maxim.) Maxim. – 24.10.
93. Equisetum telmateia Ehrh. – 28.04. spores
94. Eryngium giganteum M.Bieb. – 22.08.
95. Euonymus hamiltonianus Wall. – 13.09.
96. Euonymus latifolius (L.) Mill. – 2.09.
97. Euonymus nanus M.Bieb. – 25.07.
98. Euonymus oxyphyllus Miq. – 1.09.
99. Euonymus phellomanus Loes. ex Diels – 13.09.
100. Exochorda racemosa (Lindl.) Rehder – 5.10.
101. Ficaria verna Huds. – 25.06. bulbs
102. Filipendula ulmaria (L.) Maxim. – 13.09.
103. Galium mollugo L. – 2.09.
104. Galium odoratum (L.) Scop. – 24.10.
105. Genista tinctoria L. – 22.08.
106. Geranium palustre L. – 13.09.
107. Geranium robertianum L. – 20.08.
108. Geum rivale L. – 11.07.
109. Ginkgo biloba L. – 3.11.
110. Gladiolus imbricatus L. – 28.06.
111. Glyceria maxima (Hartm.) Holmb. – 13.09.
112. Gratiola officinalis L. – 13.09.
113. Halimodendron halodendron (Pall.) Voss – 13.09.
114. Hamamelis mollis Oliv. – 17.10.
115. Hedera helix L.
116. Helichrysum arenarium (L.) Moench – 1.08.
117. Heracleum sphondylium L. – 2.09.
118. Hesperis matronalis L. – 23.08.
119. Hieracium aurantiacum L. – 27.06.
120. Humulus lupulus L. – 30.09.
121. Hydrangea heteromalla D.Don – 24.10.
122. Hydrangea quercifolia Bartr. – 24.10.
123. Ilex verticillata (L.) A.Gray – 7.10.
124. Inula helenium L. – 13.09.
125. Iris foetidissima L. – 13.09.
126. Iris graminea L. – 13.09.
127. Iris orientalis Mill. – 30.09.
128. Iris pseudacorus L. – 20.09.
129. Isatis tinctoria L. – 25.06.
130. Juglans nigra L. – 24.10.
131. Knautia dipsacifolia Kreutzer – 22.08.
132. Kolkwitzia amabilis Graebn. – 13.09.
133. Larix decidua Mill. – 30.09.
134. Lathyrus latifolius L. – 26.08.
135. Lathyrus nissolia L. – 26.07.
136. Leucoium vernum L. – 25.06.
137. Lilium martagon L. – 28.09.
138. Linum austriacum L. – 22.08.
139. Lithospermum purpureocaeruleum L. – 22.08.
140. Lonicera maackii (Rupr.) Maxim. – 29.09.
141. Lonicera ferdinandii Franch. – 20.09.
142. Lunaria rediviva L. – 26.07.
143. Luzula sylvatica (Huds.) Gaudin – 2.09.
144. Lycium barbarum L. – 3.11.
145. Lycopus europaeus L. – 13.09.
146. Lythrum salicaria L. – 13.09.
147. Magnolia kobus DC. – 20.09.
148. Magnolia officinalis Rehder et E.H. Wilson – 24.10.
149. Magnolia sieboldii K.Koch – 29.09.
150. Magnolia tripetala (L.) L. – 10.10.
151. Marsilea quadrifolia L. – 20.09. spores
152. Matteucia struthiopteris (L.) Tod. – 22.08. spores
153. Melica transsilvanica Schur – 26.07.
154. Mespilus germanica L. – 3.11.
155. Nepeta pannonica L. – 30.08.
156. Nepeta sibirica L. – 13.09.
157. Onopordum acanthium L. – 25.07.
158. Origanum vulgare L. – 2.09.
159. Osmunda regalis L. – 26.07. spores
160. Ostrya carpinifolia Scop. – 13.09.
161. Panax ginseng C.A.Mey. – 1.09.
162. Pastinaca sativa L. – 2.09.
163. Periploca graeca L. – 7.10.
164. Petasites hybridus (L.) P.Gaertn., B.Mey. et Scherb. – 27.04.
165. Petasites kablikianus Tausch ex Bercht. – 22.04.
166. Peucedanum cervaria (L.) Lapeyr. – 20.09.
167. Phellodendron amurense Rupr. – 30.09.
168. Philadelphus incanus Koehne – 31.10.
169. Phyllitis scolopendrium (L.) Newman – 30.09. spores
170. Phytolacca polyandra Batalin – 30.09.
171. Pimpinella saxifraga L. – 21.07.
172. Pinus parviflora Siebold et Zucc. – 7.10.
173. Primula veris L. – 26.07.
174. Prunus fruticosa Pall. – 11.07.
175. Pterocarya fraxinifolia (Poir.) Spach – 7.10.
176. Rhododendron luteum Sweet
177. Rhodotypos scandens (Thunb.) Makino – 13.09.
178. Rosa davidii Crép. – 30.09.
179. Rosa glaca Pourr. – 1.09.
180. Rosa palustris Marshall – 3.11.
181. Rosa pendulina L. – 13.09.
182. Rosa sherardii Davies – 3.11.
183. Rubus odoratus L. – 22.08.
184. Ruta graveolens L. – 31.10.
185. Salvia glutinosa L. – 13.09.
186. Salvia verticillata L. – 2.09.
187. Sanguisorba officinalis L. – 22.08.
188. Schisandra chinensis (Turcz.) Baill. – 30.09.
189. Schoenoplectus americanus (Pers.) Volkart – 30.09.
190. Scirpus sylvaticus L. – 25.07.
191. Scopolia carniolica Jacq. – 25.06.
192. Scorzonera hispanica L. – 25.06.
193. Scrophularia nodosa L. – 23.08.
194. Sedum fabaria W.D.J. Koch – 13.09.
195. Serratula tinctoria L. – 2.09.
196. Sinacalia tangutica (Maxim.) B.Nord. – 29.09.
197. Sinofranchetia chinensis (Franch.) Hemsl. – 24.10.
198. Sium latifolium L. – 22.08.
199. Sorbus koehneana C.K. Schneid. – 13.09.
200. Sorbus vilmorinii C.K. Schneid. – 20.09.
201. Stachys macrantha (K.Koch) Stearn – 13.09.
202. Stachys palustris L. – 22.08.
203. Stachys sylvatica L. – 22.08.
204. Staphylea bumalda DC. – 7.10.
205. Staphylea colchica Steven – 7.10.
206. Staphylea pinnata L. – 28.08.
207. Succisella inflexa (Kluk) Beck – 20.09.
208. Sumphytum officinale L. – 26.07.
209. Syringa reflexa C.K. Schneid. – 13.09.
210. Tanacetum corymbosum subsp. clusii (Fisch. ex Rchb.) Heywood – 1.07.
211. Telekia speciosa (Schreb.) Baumg. – 26.07.
212. Thalictrum aquilegifolium L. – 19.09.
213. Thalictrum minus L. – 28.08.
214. Trapa natans L. – 28.08.
215. Trifolium pannonicum Jacq. – 22.08.
216. Tripterygium wilfordii Hook.f. – 31.10.
217. Tsuga canadensis (L.) Carrière – 7.10.
218. Vaccinium macrocarpon Aiton – 3.11.
219. Veratrum album L. – 29.09.
220. Veratrum nigrum L. – 30.08.
221. Verbascum nigrum L. – 2.09.
222. Veronica hederifolia L. – 20.05.
223. Viburnum betulifolium Batalin – 13.09.
224. Viburnum dentatum L. – 30.09.
225. Viburnum lentago L. –30.09.
226. Viburnum sieboldii Miq. – 24.10.
227. Vincetoxicum hirundinaria Medik. – 22.08.
228. Viola odorata L. – 3.06.

Seeds collected in Arboretum Bolestraszyce in the greenhouses

229. Ficus deltoidea Jack – 24.10.
230. Heimia salicifolia Link et Otto – 24.10.
231. Lantana camara L. – 24.10.
232. Leucaena leucocephala (Lam.) de Wit
233. Photinia davidiana (Decne.) Cardotvar. davidiana – 24.10.
234. Sarcococca confusa Sealy – 3.11.

Seeds collected from natural and semi-natural localities mainly from SE Poland

235. Achillea millefolium L. – Pogórze Dynowskie (Reczpol – 2.10.)
236. Aegopodium podagraria L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
237. Agrimonia eupatoria L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
238. Alliaria petiolata (M.Bieb.) Cavara et Grande – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
239. Allium oleraceum L. – Pogórze Przemyskie (Cisowa – 27.07.) bulbs
240. Amaranthus retroflexus L. – Dolina Dolnego Sanu (Bolestraszyce – 2.09.)
241. Angelica sylvestris L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Bandrów Narodowy – 24.07.)
242. Anthemis arvesis L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 18.07.)
243. Anthoxanthum odoratum L. – Pogórze Przemyskie (Bircza – 9.06.)
244. Anthriscus nitida (Wahlenb.) Hazsl. – Góry Sanocko-Turczańskie (Bandrów Narodowy – 24.07.), Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
245. Anthriscus sylvestris (L.) Hoffm. – Góry Sanocko-Turczańskie (Nowosielce Kozickie – 1.07.)
246. Arctium lappa L. – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
247. Arctium minus (Hill) Bernh. – Dolina Dolnego Sanu (Bolestraszyce – 2.09.)
248. Arrhenatherum elatius (L.)P.Beauv. ex J.Presl et C.Presl – Góry Sanocko-Turczańskie (Bandrów Narodowy – 24.07.)
249. Artemisia vulgaris L. – Pogórze Dynowskie (Reczpol – 2.10.)
250. Astargalus glycyphyllos L. – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
251. Astrantia major L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
252. Betonica officinalis L. – Pogórze Przemyskie (Koniusza – 10.10.)
253. Bromus secalinus L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
254. Campanula patula L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.), Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
255. Campanula rapunculoides L. – Dolina Dolnego Sanu (Bolestraszyce – 2.09.)
256. Campanula trachelium L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 28.08.)
257. Capsella bursa-pastoris (L.) Medik. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 18.07.)
258. Carex flacca Schreb. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 10.07.)
259. Carex odalis Gooden. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
260. Carex sylvatica Huds. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
261. Carum carvi L. – Bieszczady Zachodnie (Lutowiska – 30.06.)
262. Centaurea cyanus L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Bandrów Narodowy – 24.07.)
263. Centaurea jacea L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Bandrów Narodowy – 24.07.)
264. Centaurea phrygia L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
265. Centaurea scabiosa L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 28.08.)
266. Chaerophyllum aromaticum L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.), Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 28.06.)
267. Chaerophyllum bulbosum L. – Dolina Dolnego Sanu (Bolestraszyce – 2.09.)
268. Chamaenerion angustifolium (L.) Scop. – Góry Sanocko-Turczańskie (Bandrów Narodowy – 24.07.)
269. Cichorium intybus L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Hoszów – 26.08.)
270. Circaea lutetiana L. – Pogórze Dynowskie (Lipowica – 9.10.)
271. Cirsium oleraceum (L.) Scop. – Góry Sanocko-Turczańskie (Bandrów Narodowy – 24.07.)
272. Cirsium palustre (L.) Scop. – Góry Sanocko-Turczańskie (Bandrów Narodowy – 24.07.)
273. Cirsium rivulare (Jacq.) All. – Bieszczady Zachodnie (Żurawin – 7.07.)
274. Clionopodium vulgare L. – Pogórze Dynowskie (Reczpol – 2.10.)
275. Colchicum autumnale L. – Pogórze Przemyskie (Cisowa – 27.07., Olszany – 3.07)
276. Convallaria majalis L. – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
277. Cornus sanguinea L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
278. Crataegus monogyna Jacq. – Dolina Dolnego Sanu (Bolestraszyce – 2.09.)
279. Cynosurus cristatus L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
280. Daucus carota L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 28.06.)
281. Deschampsia caespitosa (L.) P.Beauv. – Pogórze Przemyskie (Cisowa – 27.07.)
282. Echium vulgare L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 10.07.)
283. Equisetum palustre L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
284. Euonymus verrucosus Scop. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
285. Eupatorium cannabinum L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
286. Euphorbia epithymoides L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Jawor – 7.06.)
287. Filipendula ulmaria (L.) Maxim. – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
288. Filipendula vulgaris Moench – Pogórze Przemyskie (Cisowa – 27.07.)
289. Frangula alnus Mill. – Pogórze Przemyskie (Tarnawce – 27.07.)
290. Galeobdolon luteum Huds. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
291. Galeopsis speciosa Mill. – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
292. Galeopsis tetrachit L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
293. Galium verum L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.), Pogórze Dynowskie (Reczpol – 2.10.)
294. Geranium pratense L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
295. Geum rivale L. – Bieszczady Zachodnie (Żurawin – 7.07.)
296. Geum urbanum L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
297. Hieracium pilosella L. – Pogórze Przemyskie (Bircza – 9.06.)
298. Hieraciumum bellatum L. – Pogórze Dynowskie (Reczpol – 2.10.)
299. Holcus lanatus L. – Bieszczady Zachodnie (Lutowiska – 30.06.)
300. Hypericum maculatum Crantz – Góry Sanocko-Turczańskie (Hoszów – 26.08.)
301. Hypericum perforatum L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.), Pogórze Dynowskie (Reczpol – 2.10.)
302. Jasione montana L. – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
303. Juncus conglomeratus L. em. Leers – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
304. Knautia arvensis (L.) J.M. Coult. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.), Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 15.07.)
305. Lapsana communis L. – Dolina Dolnego Sanu (Bolestraszyce – 2.09.)
306. Lathyrus nissolia L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 18.07.)
307. Lathyrus pratensis L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
308. Lathyrus sylvestris L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 28.08.)
309. Leontodon hispidus L. – Pogórze Przemyskie (Bircza – 9.06., Olszany – 18.07.)
310. Lepidium campestre (L.) R.Br. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 10.07.)
311. Leucanthemum vulgare Lam. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
312. Linaria vulgaris Mill. – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
313. Lonicera xylosteum L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 10.07.)
314. Lupinus polyphyllus Lindl. – Góry Sanocko-Turczańskie (Bandrów Narodowy – 24.07.)
315. Luzula sylvatica (Huds.) Gaudin – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
316. Lychnis flos-cuculi L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07., Zalesie – 27.07.)
317. Lysimachia vulgaris L. – Pogórze Dynowskie (Lipowica – 9.10.)
318. Melampyrum arvense L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 10.07.)
319. Melampyrum nemorosum L. – Pogórze Przemyskie (Zalesie – 6.07.)
320. Melandrium album (Mill.) Garcke – Dolina Dolnego Sanu (Bolestraszyce – 2.09.)
321. Melandrium rubrum (Weigel) Garcke – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
322. Melilotus alba Medik. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 28.08.)
323. Melilotus officinalis (L.) Pall. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
324. Mentha arvensis L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
325. Molinia arundinacea Schrank – Pogórze Przemyskie (Korzeniec – 25.07.)
326. Myosotis palustris (L.) L. em. Rchb. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
327. Origanum vulgare L. – Pogórze Dynowskie (Reczpol – 2.10.)
328. Pastinaca sativa L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 28.08.)
329. Petasites hybridus (L.) P.Gaertn., B.Mey. et Scherb. – Góry Sanocko-Turczańskie (Jureczkowa – 21.04.)
330. Phleum pratense L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
331. Phyteuma spicatum L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
332. Pimpinella major (L.) Huds. – Góry Sanocko-Turczańskie (Krościenko – 30.07., Stańkowa – 24.07.)
333. Plantago lanceolata L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
334. Plantago media L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
335. Potentilla argenta L. – Dolina Dolnego Sanu (Bolestraszyce – 2.09.)
336. Potentilla erecta (L.) Raeusch. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
337. Prunus avium (L.) L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Kuźmina – 2.07.)
338. Ranunculus acris L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
339. Ranunculus cassubicus L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Jawor – 7.06.)
340. Ranunculus strigulosus Schur – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
341. Rumex acetosa L. – Bieszczady Zachodnie (Lutowiska – 30.06.)
342. Rumex confertus Willd. – Pogórze Przemyskie (Cisowa – 27.07.)
343. Rumex conglomeratus Murray – Góry Sanocko-Turczańskie (Hoszów – 26.08.), Pogórze Przemyskie (Cisowa – 27.07.)
344. Salix caprea L. – Bieszczady Zachodnie (Smolnik – 28.05.)
345. Sambucus nigra L. – Dolina Dolnego Sanu (Bolestraszyce – 2.09.)
346. Saponaria officinalis L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 3.09.)
347. Sarothamnus scoparius (L.) Wimm. ex W.D.J. Koch – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
348. Scirpus sylvaticus L. – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
349. Scrophularia nodosa L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 28.06.)
350. Silene vulgaris (Moench) Garcke – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
351. Solidago virgaurea L. – Pogórze Dynowskie (Reczpol – 2.10.)
352. Stachys sylvatica L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 18.07.)
353. Stellaria graminea L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
354. Stellaria holostea L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Jawor – 7.06.)
355. Thalictrum flaum L. – Pojezierze Mrągowskie (Jerutki – 11.07.)
356. Thlaspi arvense L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
357. Torilis japonica (Houtt.) DC. – Dolina Dolnego Sanu (Bolestraszyce – 2.09.)
358. Tragopogon pratensis L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Jawor – 7.06.)
359. Trifolium arvense L. – Pogórze Dynowskie (Lipowica – 9.10.)
360. Trifolium campestre Schreb. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 10.07.)
361. Tussilago farfara L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Jawor – 7.06., Jureczkowa – 21.04.)
362. Ulmus gabra Huds. – Bieszczady Zachodnie (Dwernik – 27.05.)
363. Ulmus laevis Pall. – Góry Sanocko-Turczańskie (Jawor – 7.06.)
364. Valeriana officinalis L. – Góry Sanocko-Turczańskie (Stańkowa – 24.07.)
365. Verbascum blattaria L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 28.08.)
366. Verbascum densiflorum Bertol. – Pogórze Dynowskie (Reczpol – 2.10.)
367. Verbascum nigrum L. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 28.06.)
368. Veronica arvensis L. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
369. Veronica officinalis L. – Pogórze Przemyskie (Korzeniec – 15.07.)
370. Vicia dasycarpa Ten. – Płaskowyż Chyrowski (Sierakośce – 10.07.)
371. Vicia hirsuta (L.) Gray – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)
372. Vicia tetrasperma (L.) Schreb. – Pogórze Przemyskie (Olszany – 6.07.)

Information about Arboretum Bolestraszyce

Year of establishment 1975
Area 28,3 ha; Longitude – 22o51’25E; Latitude – 49o49’02N; Altitude – 195-217 m above sea level

Director Arboretum Bolestraszyce
Dr Narcyz Piórecki

Collectors
E. Antoniewska, M. Czernicki, E. Kubaj, N. Piórecki, E. Żygała

Correction
Dr hab. J. Dolatowski

Text and cover’s arrangement
J. Hordowski

Climatic data (XII 2015–XI 2016) and long term data (1975–2015) from Zadąbrowie nearby Przemyśl

Month/Year Highest air temp. oC Lowest air temp. oC Rainfall mm
XII/2015 9,4 0,4 9,1
I/2016 1,6 -7,3 27,3
II/2016 8,7 1,2 58,9
III/2016 8,8 0,6 37,7
IV/2016 15,4 5,3 54,2
V/2016 20,3 7,6 33,2
VI/2016 24,7 12,2 30,7
VII/2016 26,2 13,7 110,4
VIII/2016 25,4 11,9 56,9
IX/2016 22,1 9,8 72,3
X/2016 11,4 3,7 132,7
XI/2016 6,6 -0,2 67,2
XII/2015-XI/2016 690,6
Long term data 1975-2015 36,7 VII.2015 -28,1 II.1991 592,2
average year rainfall

Air average annual temp. 8,5 oC (long term data 1975-2015)

AGREEMENT FOR SUPPLY OF THE MATERIAL

According to the Convention on Biological Diversity (CBD, Rio de Janeiro, 1992) we would like to inform that only that person and institution who accept the following conditions will receive plant material from Arboretum Bolestraszyce:

  1. On the basis of this agreement the plant material is intended to serve the common good –scientific study, education and environmental protection.
  2. The recipient is obliged to document and preserve information relating to this material.
  3. If the plant material will serve to scientific publications its origin ought to be cited and these publications are supposed to be sent to the Arboretum Bolestraszyce without request.
  4. The commercial use of plant material is not covered by this agreement.
  5. By ordering seeds or other plant material from the Arboretum Bolestraszyce these conditions and other articles of CBD are accepted.

I agree these conditions: (required)
Data, Recipient’s name

DESIDERATA

Arboretum Bolestraszyce, 37-700 Przemyśl, skr. poczt. 471, Poland
e-mail: arboretum@poczta.onet.pl

Please send Your order no later than 15th May 2017.

Your Name (required)

Your Address (required)

Your email (required)

Your country

RSS
Facebook
GOOGLE
YouTube