Serdecznie zapraszam na Majówkę pod dereniem i jabłonią, która odbędzie się 3 maja 2025 roku od godziny 10:00.
Spotkajmy się w ogrodzie, by wspólnie cieszyć się wiosną, pysznym jedzeniem i dobrym towarzystwem.W programie m.in.: spotkanie z lokalnymi wystawcami, degustacja produktów regionalnych, pokaz szczepienia drzew owocowych, warsztaty przyrodnicze oraz koncert wśród kwitnących drzew.Czeka nas dzień pełen natury, inspiracji i wspólnego świętowania!
Do zobaczenia pod dereniem i jabłonią!
Od 21 kwietnia Arboretum będzie czynne w godzinach:
- w dni robocze: 9.00 - 18.00,
- soboty, niedziele i święta: 10.00 - 18.00.
Uprzejmie informujemy, że z uwagi na trwające prace związane z budową podziemnej trasy w obrębie ogrodu mogą występować okresowe utrudnienia w zwiedzaniu. W związku z tym, na czas prowadzonych robót obowiązuje obniżona opłata za wstęp.
Obszar wyłączony ze zwiedzania będzie na bieżąco aktualizowany na poniższej rycinie.
𝐎𝐛𝐬𝐳𝐚𝐫 𝐰𝐲łą𝐜𝐳𝐨𝐧𝐲 𝐳𝐞 𝐳𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐛ę𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐧𝐚 𝐛𝐢𝐞żą𝐜𝐨 𝐚𝐤𝐭𝐮𝐚𝐥𝐢𝐳𝐨𝐰𝐚𝐧𝐲 𝐧𝐚 𝐩𝐨𝐧𝐢ż𝐬𝐳𝐞𝐣 𝐫𝐲𝐜𝐢𝐧𝐢𝐞.
Zapraszamy.
𝐀𝐫𝐛𝐨𝐫𝐞𝐭𝐮𝐦 𝐝𝐨𝐬𝐭ę𝐩𝐧𝐞 𝐝𝐥𝐚 𝐳𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐚𝐣ą𝐜𝐲𝐜𝐡 𝐰 𝐭𝐞𝐫𝐦𝐢𝐧𝐢𝐞 𝐨𝐝 𝟐𝟏 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚 𝐝𝐨 𝟑𝟏 𝐩𝐚ź𝐝𝐳𝐢𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚.
Uprzejmie informujemy, że z uwagi na trwające prace związane z budową podziemnej trasy w obrębie ogrodu mogą występować okresowe utrudnienia w zwiedzaniu. W związku z tym, na czas prowadzonych robót obowiązuje obniżona opłata za wstęp.
Obszar wyłączony ze zwiedzania będzie na bieżąco aktualizowany na poniższej rycinie.
𝐎𝐛𝐬𝐳𝐚𝐫 𝐰𝐲łą𝐜𝐳𝐨𝐧𝐲 𝐳𝐞 𝐳𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐛ę𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐧𝐚 𝐛𝐢𝐞żą𝐜𝐨 𝐚𝐤𝐭𝐮𝐚𝐥𝐢𝐳𝐨𝐰𝐚𝐧𝐲 𝐧𝐚 𝐩𝐨𝐧𝐢ż𝐬𝐳𝐞𝐣 𝐫𝐲𝐜𝐢𝐧𝐢𝐞.
OGŁOSZENIE
o otwartym naborze Partnera do współpracy w celu realizacji projektu partnerskiego
pn.: Zielone płuca pogranicza polsko-słowackiego
31 stycznia 2025
Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach działając zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 roku o realizacji zadań realizowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021 – 2027 ogłasza otwarty nabór Partnera do wspólnego przygotowania i realizacji przedsięwzięcia, pn.: Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na obszarze pogranicza polsko-słowackiego, zwanego dalej Projektem.
Projekt będzie ubiegał się o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027, priorytet 4. Współpraca instytucji i mieszkańców Pogranicza, cel szczegółowy 1. Zwiększenie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych w szczególności tych, którym powierzono zarządzanie konkretnym terytorium, i zainteresowanych stron.
Celem Partnerstwa jest wspólna realizacja przedsięwzięcia na rzecz instytucji i mieszkańców Pogranicza polsko-słowackiego polegającego na opracowaniu i wdrożeniu działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na obszarze pogranicza polsko-słowackiego oraz informowanie o w/w działaniach po obu stronach polsko-słowackiej granicy.
Przedsięwzięcie będzie zrealizowane w obowiązkowym Partnerstwie zgodnie z przyjętymi zasadami regulaminu konkursu – Arboretum i Zakład Fizjologii w Bolestraszycach (Partner wiodący) oraz przynajmniej jeden partner ze Słowacji spełniający warunki opisane w pkt. II ogłoszenia. Podmiot ogłaszający nie wyklucza udziału w Projekcie dodatkowych Partnerów spełniających warunki opisane w pkt. II ogłoszenia.
Współpraca Partnera z Partnerem wiodącym na etapie składania wniosku o dofinansowanie polegać będzie na przygotowaniu wniosku projektowego, w szczególności w zakresie opisów merytorycznych, budżetu projektu, dostarczeniu wszelkiej niezbędnej dokumentacji oraz danych dotyczących Partnera niezbędnych na potrzeby uzupełnienia dokumentacji/wniosku.
Dalsza współpraca, po otrzymaniu dotacji, polegać będzie na uczestniczeniu w realizacji projektu na każdym jego etapie, w tym we wszystkie działaniach niezbędnych do osiągnięcia i należytego wykonania projektu. Szczegółowy zakres przedsięwzięcia będzie zgodny z regulaminem Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027, priorytet 4. Współpraca instytucji i mieszkańców Pogranicza, cel szczegółowy 1. Zwiększenie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych, zamieszczonym na stronie.
Do naboru może przystąpić podmiot, który wspólnie z przedstawicielami podmiotu ogłaszającego nabór będzie uczestniczyć w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie projektu oraz – w celu wspólnej realizacji projektu – wniesie zasoby ludzkie lub organizacyjne lub techniczne. Szczegółowe informacje odnośnie wymagań dotyczących partnerów Projektu opisane są w „PODRĘCZNIKU PROGRAMU INTERREG POLSKA-SŁOWACJA 2021-2027” dostępnym pod adresem ogłoszenia o naborze wniosków:
https://pl.plsk.eu/-/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-o-dofinansowanie-wspolpraca
W ramach partnerstwa transgranicznego (po stronie słowackiej) partnerem może/mogą zostać m. in:
Obszar wsparcia obejmuje:
Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, jako Partner wiodący, wyłoni jednego obowiązkowego partnera trans granicznego (po stronie słowackiej) w ramach niniejszego naboru. Partner wiodący w przedsięwzięciu dopuszcza możliwość pozyskania dodatkowych Partnerów zarówno trans granicznych (po stronie słowackiej) jak i krajowych (po stronie polskiej).
Wzmocnienie potencjału współpracy organizacji Polskich i Słowackich w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego
Wzmocnienie potencjału kwalifikacji kadr Partnerów projektu poprzez szkolenia, kursy podnoszące kwalifikacje
Opracowanie strategii współpracy transgranicznej edukacji ekologicznej i ochrony dziedzictwa przyrodniczego
Edukacja ekologiczna i promocja postaw proekologicznych.
Wymagania wobec Partnera:
W formularzu ofertowym od Partnera wymagane jest wykazanie:
do 30 kwietnia 2027 r..
Opracowanie i druk publikacji z okazji obchodów 50-lecia Instytucji pt. „Założenia dworsko-ogrodowe na terenie dawnego województwa lwowskiego. I cześć, t. 1: powiaty dobromilski, mościcki, przemyski”. Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
W ramach zadania opracowana i wydana zostanie publikacja prezentująca wyniki badań terenowych przeprowadzonych na terenie Ukrainy w latach 2013–2014, tj. prezentująca wyniki inwentaryzacji terenowej założeń dworsko-ogrodowych. Celem publikacji było naukowe opracowanie i przedstawienie utraconego dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego dawnych Kresów Rzeczypospolitej jakim są założenia dworsko-ogrodowe, jak również propagowanie i przywrócenie w szerszej świadomości społecznej wiedzy nt. ich istnienia i ważnej kulturotwórczej roli jaką odegrały w historii. Publikacja zawiera m.in. informacje, które do tej pory nie zostały szerzej opublikowane i stanowić będzie uwieńczenie prac badawczych, które w znacznym stopniu przyczynią się do upowszechnienia wiedzy na temat dawnych założeń dworsko-ogrodowych Kresów Wschodnich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia powstania Arboretum Bolestraszyce.